YAKLAŞAN ETKİNLİKLER

Fars Şiirleri Akşamı (ADANA)

Fars Şiirleri Akşamı
Etkinlik Tipi FELSEFE
Etkinlik Mekanı Aktiffelsefe Adana
Adres ADANA, Seyhan, Aktiffelsefe Adana
Başlama Tarihi 28.12.2019 - 18:00
Bitiş Tarihi 28.12.2019
Ücret Fiyat İçin Bilgi Alınız
Organizatör Bilgileri Aktiffelsefe Adana - 505 730 02 91
Etkinlik Detayı

Aktiffelsefe Adana olarak Fars şiirleri okuyor olacağız.
Yılın en uzun gecesi yani 20 Aralık'ı 21 Aralık'a bağlayan gece İran topraklarında Şeb-i Yelda adıyla anılmaktadır. Şeb-i Yelda İranlı ailelerde büyük küçük herkes bir araya gelir, sözlü ve nişanlılar bu gece birbirlerine meyvelerle süslenmiş tabaklı hediyeler gönderir, evlerine misafir olur ve sözlü ya da nişanlı kız bu ziyarette damat adayına kesilmemiş kumaş ve elbise hediye eder.

İran’ın çeşitli bölgelerinde Yelda gecesi Hafız-ı Şirazi’nin şiir divanından şiirler okunur, Hafız falları açılır.Yine bazı bölgelerde Firdevsi’nin Şahnamesinden bölümler okunur, nakkallık yapılır ve büyükanne ile büyükbabaların hatıraları anlatılır.

İran’da çok eskiye dayanan Yelda gecesi kutlamaları bugünde İranlı aileleri büyük küçük herkesi bir araya toplamak, sabaha kadar süren kış akşamlarında birbirlerinin yanında mutlu ve huzurlu kılmak için devam eder.

En köklü uygarlıklardan birine sahip olan İran coğrafyasın kültürü, mitolojisi, tarihi ve tabii ki şiirleriyle harmanladığımız akşamımıza davetlisiniz.